Basında Japonya
Sayfaya git: Önceki, 1, 2, 3 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, Sonraki

Anime Manga Forum -> Japon Dili ve Kültürü

 
Yazar Mesaj
HellArmy
Mangaka
MangakaYaş: 33
Kayıt: 04 Arl 2007
Mesajlar: 635
Tanıtımlar: 8
Cinsiyet: Erkek
Nerden: Antalya
Teşekkür: 116

Durumu: Çevrimdışı

Basında Japonya Konu: Yanıt: Basında Japonya Alıntıyla Cevap Gönder
Fukuşima'da radyasyonlu su taştı
Japonya'nın sorunlu Fukuşima nükleer santralinde bir depolama tankının aşırı derece doldurulması yüzünden radyasyonlu su sızıntısı olduğu bildirildi.Fukuşima'yı işleten Tepco şirketi, görevli işçilerin, düzgün olmayan taban yüzünden eğri duran tankın kapasitesini doğru hesaplayamadıklarını kaydetti.
Tepco, 430 litre kadar suyun tanktan taşmış ve Büyük Okyanus'a karışmış olabileceğini belirtti.
Fukuşima santralinde, 2011 yılındaki deprem ve ardından gelen tsunaminin yarattığı tahribat yüzünden sık sık sızıntılar meydana geliyor.
En büyük sızıntılardan biri Ağustos ayında olmuştu. Tepco, santralin çeşitli noktalarında yüksek düzeyde radyasyon taşıyan en az 300 ton su sızıntısı olduğunu saptamıştı.
Sonuncu sızıntı da dün geç saatlerde ortaya çıkarıldı. Tepco yetkilisi Masayuki Ono, "Özür dileyerek açıklamak zorundayız ki, bugün tanklarımızda yeni bir sızıntı meydana geldi." dedi.
Japon hükümet yetkilisi Yoşihide Suga, Tepco şirketinin nükleer santraldeki sızıntıları önlemede başarılı olamadığını, santralde sızıntı olmaması gerektiğini kaydetti.


BBC Türkçe Servisi

Haberi okumak için buraya tıklayın

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et 03 Ekm 2013 19:30
Bu mesaja teşekkür edenler (1 kişi): SanJi

SanJi
YöneticiYaş: 22
Kayıt: 16 May 2008
Mesajlar: 4,627
Tanıtımlar: 7
Favori Anime & Manga: One Piece, Slam Dunk, Great Teacher Onizuka, Kyou Kara Ore Wa!!
Nerden: All Blue
Teşekkür: 3973

Durumu: Çevrimdışı

Basında Japonya Konu: Yanıt: Basında Japonya Alıntıyla Cevap Gönder
Yakuza'yla mücadele bankacılara kaldı!Japon suç örgütü Yakuza'nın sürekli kredi çekip borçlarını ödememesinden bıkan bankalar birliği, Yakuza'ya kredi verilmesini yasakladı.

Yakuza olarak bilinen Japon mafyası önemli bir gelir kaynağını kaybetti. Yasadışı operasyonlarına ek olarak inşaat ve çöp boşaltım sektörlerine de giren Yakuza, bu alanlardaki faaliyetleri sayesinde banka kredilerine erişim sağlayabiliyordu. Banka takiplerinden kurtulmak için kredilerin ilk birkaç taksidini ödeyen Yakuza'lar, geri kalan taksitleri ödemeyerek kredilerin batmasına neden oluyordu.

KÜÇÜK ESNAFA DESTEK FONUNU BATIRDILAR

Cnbc-e'nin haberine göre, 2009 yılında Tokyo Valiliği tarafından küçük işletmeleri destekleme amacıyla kurulan bir fon, Yakuza'nın büyük miktarda kredi çekip ödememesi sonrası batmıştı. Son olarak, Japonya 'nın ikinci büyük finans kuruluşu Mizuho, Orient Corp. firmasını paravan olarak kullanan Yakuza'ya istemeden kredi verdiğini açıkladı. Çoğu otomobil kredisi olarak çekilen para miktarının 2 milyon dolara yaklaştığı belirtildi. Yakuza'nın banka kredilerini kullanarak işlemlerini fonlamasından bıkan Japon Bankacılar Örgütü ise aldığı bir kararla bundan sonra Yakuza ile herhangi bir bağı olan hiçbir firmaya kredi verilmeyeceğini açıkladı.

POLİSLE ORTAK ÇALIŞACAK
Japonya polisiyle ortak çalışacak olan örgüt, kendilerine verilecek bilgiler sayesinde hangi şirketin Yakuza ile işbirliği içinde olduğunu önceden bilecek.

kaynak: http://www.radikal.com.tr/ekonomi/yakuzayla_mucadele_bankacilara_kaldi-1156128

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et Anime Listesi 19 Ekm 2013 0:00
saim
Mangaka
MangakaYaş: 27
Kayıt: 26 Tem 2011
Mesajlar: 2,273
Cinsiyet: Erkek
Nerden: yersiz yurtsuz
Teşekkür: 1834

Durumu: Çevrimdışı

Basında Japonya Konu: Yanıt: Basında Japonya Alıntıyla Cevap Gönder
SanJi yazmış:
Yakuza'yla mücadele bankacılara kaldı!

Olmaz olsun böyle yakuza Çok Mutlu Eskiden yakuzalık böyle miydi? Takım elbisesiz alazlardı bizi yakuzaya Çok Mutlu

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 19 Ekm 2013 0:10
Bu mesaja teşekkür edenler (1 kişi): moonlightknight01

panres
Otaku (Level 4)
Otaku (Level 4)Kayıt: 12 Ağu 2012
Mesajlar: 275
Tanıtımlar: 6
Teşekkür: 267

Durumu: Çevrimdışı

Basında Japonya Konu: Yanıt: Basında Japonya Alıntıyla Cevap Gönder

Google Glass'a Büyük Rakip Geliyor
Giyilebilir teknoloji Google Glass'a rakip Japonya'dan geldi.
Giyilebilir teknoloji Google Glass'a rakip Japonya'dan geldi. Biraz daha ağır bir gözlük taşımak istiyorsanız bu gözlük tam size göre.İsmi Neurocam olan gözlük bir iPhone ve kafa bandından oluşuyor. Başta ergonomik gelmeyebilir fakat telefonu kulağından düşürmeyenler için alternatif bir buluş. Bandın beyniniz üzerinde gerçekleştirdiği EEG taramaları, hangi görüntülerin sizi ilgilendirdiğini seçmeye ve bu görüntüleri otomatik olarak kaydetmeye yarıyor.Nerocam iPhone uygulaması bunun için EEG verilerine 1'den 100'e kadar bir değer atıyor. Değer 60'un üzerine çıktığında kamera kayda başlıyor. Kayıtlar, 5 saniyelik GIF'lerden oluşan bir albüme kaydediliyor, bu sayede nelerin ilginizi çektiğini görebiliyorsunuz. Cihaz, şimdiden Japon reklamcıların ilgisini çekmiş durumda. Japon reklam devi Dentsu, Neurocam projesini destekleyen şirketler arasında.
kaynakresim benim çalışmam ve imzamı kendim
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et 05 Ksm 2013 18:29
panres
Otaku (Level 4)
Otaku (Level 4)Kayıt: 12 Ağu 2012
Mesajlar: 275
Tanıtımlar: 6
Teşekkür: 267

Durumu: Çevrimdışı

Basında Japonya Konu: Yanıt: Basında Japonya Alıntıyla Cevap Gönder
Taş Kağıt Makas Oyununu Elektronik Bir Kolla Oynamak İster miydiniz?Tokyo'daki Ishikawa Oku Laboratorybir robot el geliştirdi ve bu el sonsuz kez taş kağıt makas oynasa da %100 oranda her seferinde bir insana karşı kazanıyor. Bir milisaniye hızda tepki süresine sahip bu el karşısındaki insanı optik tanıma ile tarayıp pozisyon alabiliyor. Karşıdaki insan taş, kağıt ya da makas yaptığı durumda oyunda, bu robot kol da 1-2-3 aşamalarında geç kalmadan aksiyon alıp insanı yenebiliyor.kaynak

http://www.youtube.com/watch?v=ZVNnoOcohaUresim benim çalışmam ve imzamı kendim
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et 09 Ksm 2013 23:50
panres
Otaku (Level 4)
Otaku (Level 4)Kayıt: 12 Ağu 2012
Mesajlar: 275
Tanıtımlar: 6
Teşekkür: 267

Durumu: Çevrimdışı

Basında Japonya Konu: Yanıt: Basında Japonya Alıntıyla Cevap Gönder
Türkiye'den Japonya'ya Proje
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesince Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle 2006 yılından bu yana yürütülen ilkokul 4. ve 5. sınıf öğrencilerine yönelik "Spor kültürü ve olimpik eğitim projesi" Jap...
İSMİHAN ÖZGÜVEN - Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin "Kültür ve olimpik eğitim komisyonu" tarafından Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle 2006 yılından bu yana yürütülen ilkokul 4. ve 5. sınıf öğrencilerine yönelik "Spor kültürü ve olimpik eğitim projesi" Japonya'dan ilgi gördü.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu Başkanı Bilal Porsun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 17 Şubat 2006'da başlayan projenin çok güzel ilerlediğini ve çocuklardan büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Proje kapsamında genç nesillere erken yaşta spor kültürü edindirmeyi amaçladıklarını ifade eden Porsun, projenin akademisyenler ve çocuk psikologları tarafında da çok beğenildiğini kaydetti.

Projenin Türkiye'nin yanı sıra Japonya'dan da büyük ilgi gördüğünün altını çizen Porsun, şöyle devam etti:

"Proje kapsamında bugüne kadar 26 ilde Maskot Oli eşliğinde yüzlerce çocuğa spor kültürü, olimpiyat oyunları, fair play, sağlıklı beslenme ve çevre duyarlılığı konusunda interaktif eğitim verdik. Akademislenler ve çocuk psikolgları tarafından da desteklenen projemiz Japonya'nın da ilgisini çekti. Japonya'dan yetkililer, bu projeyi ülkelerinde uygulamak için istediler. Biz de fair play çerçevesinde projeyi Japonya'ya ücretsiz olarak verdik. Japonya bu projeyi kendi ülkesine göre uyarlayacak ve oradaki çocuklara, Türkiye'de yapılmış ve uygulanan bir projeyle olimpiyat oyunları, felsefesi, fair play ruhu, sağlıklı beslenme ve çevre duyarlılığı konusunda interaktif anlatımlar gerçekleştirilecek."

Spor kültürü ve olimpiyat felsefesini özümsemiş bilinçli gençlik yetişmesi için öncülük ettiklerini vurgulayan Porsun, geçen yıl yaptıkları sunumlara 3 bin 400 öğrencinin katıldığını, bu yıl hedeflerinin 4 bin öğrenci olduğunu anlattı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin projeye yılda 30 bin dolar yardımda bulunduğunu bildiren Porsun, bunun yetersiz kaldığına ve projede hiçbir Türk sponsorun olmadığına dikkati çekti.

Porsun, gelecek yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında projenin dünya çocuklarının da yer alacağı 10 bin çocukla uygulanacak olmasının kendilerini heyecanlandırdığını sözlerine ekledi. - Hatay
kaynakresim benim çalışmam ve imzamı kendim
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et 15 Ksm 2013 18:32
panres
Otaku (Level 4)
Otaku (Level 4)Kayıt: 12 Ağu 2012
Mesajlar: 275
Tanıtımlar: 6
Teşekkür: 267

Durumu: Çevrimdışı

Basında Japonya Konu: Yanıt: Basında Japonya Alıntıyla Cevap Gönder


Türkler Japonca Konuşmak İçin Yarıştı

Ankara Japonca konuşarak yarışan 20 kişi izleyenlere keyifli anlar yaşattı.Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi'nde bu yıl 22.kez düzenlenen Ankara Japonca Yarışması'nda Türk-Japon Vakfı Başkanı Prof.Dr.C.Tayyar Sadıklar ile Japonya Büyükelçisi...

Ankara Japonca konuşarak yarışan 20 kişi izleyenlere keyifli anlar yaşattı.
Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi’nde bu yıl 22. kez düzenlenen Ankara Japonca Yarışması’nda Türk-Japon Vakfı Başkanı Prof. Dr. C. Tayyar Sadıklar ile Japonya Büyükelçisi Yutaka Yokoi da hazır bulundu.
Takdim konuşmalarının ardından 20 yarışmacı, 10’ar kişilik gruplar halinde A ve B kategorisinde sahneye çıkarak, Japonca yeteneklerini jüri üyelerine sergiledi.
Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen Japonca yarışmacıları, jüri üyelerinin sorularına da Japonca cevap verdi.
Katılımcılardan bazıları akıcı bir şekilde konuştu, kimi de bazı bölümlerde hata yaptı. Konuşmacılar, Japonca eğitiminin kazandırdığı becerilerini sergiledi.
Jüri ve salondaki izleyicileri de içine çeken çok ilginç konular ve hevesli anlatım biçimleri sayesinde keyifli anlar yaşandı.

JAPONCA SEVDALILARI YARIŞTI

‘Bir sonraki dileğim’ başlıklı bir konuşma yapan Utku Aksoy isimli yarışmacı, 11 yaşında ilgi duyduğu animasyonlar sayesinde Japonca öğrenmeye başladığını anlattı.
Annesinin yazdırdığı bir kursta Japoncasını ilerlettiğini anlatan Aksoy, “Şimdi Erciyes Üniversitesi’nde Japon Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyorum. Hiç Japonya’ya gitmedim. Birinci olursam Japonya seyahati kazanacağım.” dedi.
‘Sevdiğim insanla başlayan değişimim’ başlıklı konuşma yapan Tuba Büşra Yalçın da küçükken gördüğü bir fotoğraftaki çizgi film karakterlerine ilgi duyması sebebiyle Japonca öğrenmeye başladığını ifade etti. Japoncasını ilerlettiğini ve şuan Erciyes Üniversitesi’nde Japon Dili ve Edebiyatı bölümü 3. sınıfa devam ettiğini söyleyen Yalçın, bu sayede bir çok ilginç yönü bulunan Japon kültürünü tanıma imkanı bulduğunu dile getirdi.
yarışmada dereceye girenlere Japonya uçak biletleri ile Japonca öğrenmeyi destekleyen hediyeler verildi. kaynakresim benim çalışmam ve imzamı kendim
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et 17 Ksm 2013 23:10
Bu mesaja teşekkür edenler (1 kişi): prenses serenity

panres
Otaku (Level 4)
Otaku (Level 4)Kayıt: 12 Ağu 2012
Mesajlar: 275
Tanıtımlar: 6
Teşekkür: 267

Durumu: Çevrimdışı

Basında Japonya Konu: Yanıt: Basında Japonya Alıntıyla Cevap Gönder


Yeni İphone'lar Japonya'da Satılan Telefonların %76'sını Oluşturuyor
Kantar'ın yayınladığı son raporlara göre Ekim ayında Japonya'da satılan akıllı telefonların %76'sını yeni iPhone'lar oluşturuyor.

Furkan Yaldız - - Yıl içerisinde tüketicilerin beğenisine sunduğu yeni amiral gemisi iPhone 5S ve orta seviye modeli iPhone 5C ile satış rekorlarına imza atan Apple, Japonya'da da oldukça belli bir kitleye sahip. Araştırma şirketi Kantar'ın yayınlamış olduğu son raporlara göre, ekim ayında Japonya'da satılan akıllı telefonların %76'sını yeni iPhone'lar oluşturuyor.

Yeni iPhone'ların (iPhone 5S ve 5C) Japonya'da böyle bir satış rakamına ulaşmasının ardında ise NTT DoCoMo'nun yer aldığı belirtiliyor. Uzun zaman sonra Apple ve NTT DoCoMo işbirliği sayesinde iPhone'lar popüler operatör tarafından satışa sunuldu. Ekim ayında gerçekleşen söz konusu rakamın %61'i ülkenin en büyük taşıyıcılarından NTT DoCoMo aracılığıyla gerçekleşiyor. Birçok renk seçeneğine sahip olan iPhone 5C'nin toplam rakamlara ne kadar katkıda bulunduğu bilinmiyor, ancak iPhone 5C'ye olan düşük taleplerden dolayı iPhone 5S'in büyük rol oynadığı tahmin ediliyor.kaynak
Osmaniye Belediyesi'nden Dev Altyapı Projesi
Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı yetkilileri, Osmaniye Belediyesi'nin dev altyapı projesi için Osmaniye'ye gelerek, Belediye Başkanı Kadir Kara ile durum değerlendirmesi yaptı.
Bu dev projenin ön fizibilite toplantısının geçtiğimiz...

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı yetkilileri, Osmaniye Belediyesi'nin dev altyapı projesi için Osmaniye'ye gelerek, Belediye Başkanı Kadir Kara ile durum değerlendirmesi yaptı.

Bu dev projenin ön fizibilite toplantısının geçtiğimiz günlerde Ankara'da yapıldığını belirten Başkan Kadir Kara, "Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve İlbank arasındaki anlaşma ile 'Belediye Kanalizasyon Şebeke ve Atıksu Arıtma Tesislerinin Geliştirilmesi Projesi' kapsamında Osmaniye'ye 600 km kanalizasyon ile 40 km yağmursuyu hattı döşenecek. Osmaniye'deki Suriyeli sığınmacıların durumunu incelemek için ilimize gelen Japonya'nın Türkiye Büyükelçisi Yutaka Yokoi ile birlikte JICA Türkiye Ofisi Başkanı Akio Saito ve yetkilileri de Osmaniye'ye geldi. Japonya Büyükelçisi ve JICA Türkiye Ofisi Başkanı Akio Saito ile öğle yemeğinde bir araya gelerek, proje ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduk" dedi. Başkan Kara, Japon kredisi ile Osmaniye'nin tüm altyapı sorununun tamamen çözüleceğini, yemekli toplantının oldukça verimli geçtiğini söyledi.

JICA Türkiye Ofisi Başkanı Akio Saito da, İlbank aracılığı ile Belediye Kanalizasyon Şebeke ve Atıksu Arıtma Tesislerinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Osmaniye Belediyesi ile yakın bir zamanda imzaların atılarak finansman desteği sağlanacağını söyledi.

Osmaniye Öğretmen Evi'nde düzenlenen yemeğe Japonya'nın Türkiye Büyükelçisi Yutaka Yokoi, Belediye Başkanı Kadir Kara, JICA Türkiye Ofisi Başkanı Akio Saito, Danışman Miyuki Konnai, Tercüman Bayza Nur Yörükoğlu ve diğer yetkililer katıldı. Yemek sonrası Başkan Kadir Kara, misafirlerine çeşitli hediyeler taktim etti. - OSMANİYE Kaynakresim benim çalışmam ve imzamı kendim
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et 28 Ksm 2013 15:48
panres
Otaku (Level 4)
Otaku (Level 4)Kayıt: 12 Ağu 2012
Mesajlar: 275
Tanıtımlar: 6
Teşekkür: 267

Durumu: Çevrimdışı

Basında Japonya Konu: Yanıt: Basında Japonya Alıntıyla Cevap Gönder
4K tabletten kötü haber!

Merakla beklenen, 4K çözünürlüklü ve Windows'lu dev tabletten ilk kötü haber geldi!
Panasonic'in merakla beklenen 20" Windows 8.1 4K tableti için bir kaç ay daha beklemek gerekecek. Firma Toughpad 4K UT-MB5'in, daha önceki açıklamaların aksine, Ocak ayında çıkmayacağını duyurdu.

Japan Times'a göre ABD ve Japonya için tablet Şubat ortasında piyasaya sürülecek. Bu gecikmenin nedeni olarak da cihazda diğer cihazların radyo dalgalarını etkileyebilecek bir sorunun bulunması olduğu öne sürüldü. Panasonic'in cihazın içindeki bazı parçaları ve belki de bu yüzden tasarımı değiştirmesi gerekebilir.

3.840 x 2.560 çözünürlüğe sahip 20 inç tablet, şu anda 5.999 dolar fiyat etiketine sahip olacak gibi görünüyor. Bu tabii ki ABD fiyatı, Türkiye'yi düşünemiyoruz bile... Windows 8.1 Pro ile gelecek cihazda Intel Core i5 1.9 Ghz işlemci, 8 GB RAM ve 256 GB SSD bulunacak. Aynı zamanda NVIDIA GeForce GT 745M ekran kartına sahip olacak cihazda 2GB VRAM ve 720p webcam bulunuyor.

Magnezyum alaşım çerçeveden oluşan tablet fiber glass kasayla gelecek ve 1 metreden düşüşe dayanabilecek.

kaynak


Japonya Çin'e Karşı Silahlanıyor

Japonya, Doğu Çin Denizi'nde gerilim yaşadığı Çin'e karşı büyük bir atak yaptı.Japonya, Doğu Çin Denizi'nde gerilim yaşadığı Çin'e karşı büyük bir atak yaptı. Japonya hükümeti, gelecek beş yıl için askeri harcamalarını artırma kararı aldı. Japonya, Çin'in kasım ayında Doğu Çin Denizi'nde hava savunma sahası ilan etmesine, savunma bütçesini artırarak misilleme yaptı. Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve kabinesi salı günü gelecek beş yıl için bütçeden savunmaya ayrılan payın yüzde 2,6 dolayında artırılarak 24 trilyon 700 milyar yene (174 milyar euro) çıkartılmasını kararlaştırdı.

Tokyo yönetimi bu kapsamda, insansız hava araçları, savaş botları, füze imha sistemi ve hem kara hem de suya inebilen uçak satın almayı hedefleniyor. Japonya, yeni askeri stratejisinde, havada, karada ve sudaki işgallere karşı savunma yapabilmek için tüm güçlerin birleştirileceğini açıkladı. Tokyo yönetimi ayrıca Pekin'in tehlikeli bir yolda ilerlediğini vurgulayarak, bunun beklenmedik acil durumlara yol açabileceğini belirtti.

Çin'in hızlı silahlanması Japonya'yı korkutuyor

Geçen yıl göreve gelen Japonya Başbakanı Abe'nin öncelikli hedefi, ülke ekonomisini canlandırmak. Ancak Abe, Çin'in hızlı silahlanma faaliyetleri nedeniyle askeriyeyi de güçlendireceğini açıklamıştı. Japonya anayasasında, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ülkenin savaşa girmeyeceği, bir ordusu ya da deniz kuvvetleri olmayacağı yer alıyor. Ancak Abe, bir adım daha atarak, Japonya'nın denizaşırı ülkelerde askeri varlık gösterme ve müttefiklerine destek sağlama yasağını kaldırmayı hedefliyor.

Pekin yönetimi, Tokyo'nun kararına sessiz kalmayarak, yeni askeri stratejiyi eleştirdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin'in Japonya'nın askeri stratejisini ve siyasi yönelimini yakından takip edeceği açıklandı. Pekin yönetimi, Doğu Çin Denizi'ndeki faaliyetlerine karşılık Japonya'nın izansız eleştirilerinin ve Çin'in bir tehdit oluşturduğuna dair mübalağalarının gizli sebepleri olduğuna dikkat çekti.

Japonya sadece askeri stratejilerini güçlendirmekle kalmadı aynı zamanda müttefiki ABD ile de işbirliğini artırdı. Zira Japonya'nın askeriyeye ayıracağı bütçeden en fazla Amerikan şirketlerinin fayda sağlayacağı tahmin ediliyor.

kaynakresim benim çalışmam ve imzamı kendim
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et 18 Arl 2013 19:31
panres
Otaku (Level 4)
Otaku (Level 4)Kayıt: 12 Ağu 2012
Mesajlar: 275
Tanıtımlar: 6
Teşekkür: 267

Durumu: Çevrimdışı

Basında Japonya Konu: Yanıt: Basında Japonya Alıntıyla Cevap Gönder
Türk El Sanatlarını Öğrenmek İçin Türkiye'ye Yerleşti

Japon ev hanımı Kanako Sasaki, Türk el sanatlarını öğrenmek için 1 yıllığına Türkiye’ye yerleşti.Japon ev hanımı Kanako Sasaki, Türk el sanatlarını öğrenmek için 1 yıllığına Türkiye'ye yerleşti. Eşini ve ailesini Japonya'da bırakarak Türkiye'ye yerleşen Sasaki, ülkesine döndüğünde Türk el sanatlarını yaymak için kurs açacak.

Japon ev hanımı Kanako Sasaki(32), gezmek için gittiği Almanya'da bir Türk restoranında yediği kebabı çok beğenince, ülkesine döndüğünde Türkiye ile ilgili araştırma yapmaya başladı. Bu araştırmalar sırasında Türk el sanatlarından tel kırma ve iğne oyasıyla tanışan Sasaki'nin merakı her geçen gün arttı. Japonya'da 2 yıl boyunca Türkçe eğitimi alan Sasaki, zaman zaman tatil için Türkiye'ye geldi. Tanıştığı Türk kadınlarından da el sanatlarıyla ilgili destek gören Sasaki, kursa gitmek için Türkiye'ye yerleşmeye karar verdi. Her şeyin Almanya'da yediği Türk yemeğini beğenmesiyle başladığını anlatan Sasaki, "Ben el işini çok seviyorum. Almanya'ya gittiğimde ilk defa Türk yemeği yedim. O zaman çok hoşuma gitmişti. Bu yüzden Türkiye'ye ilgi duydum. Ondan sonra Türkiye'nin el sanatlarıyla karşılaştım. Daha sonra Türkiye'ye gezmeye geldim. Bu sürede kadınlarıyla tanıştım. Türkiye'de el sanatları kurslarının olduğunu duydum. Bu yüzden Türkiye'de kursa gelmeyi düşündüm. İnternetten en iyi tel kırma ve el oyası kursu nerede diye araştırdım. İSMEK'i buldum ve buraya geldim" dedi.

Yaklaşık 2 aydır Türkiye'de yaşadığını dile getiren Sasaki, 1 yıl Türkiye'de kalacağını söyledi. Eşini ve ailesini Japonya'da bırakarak Türkiye'ye yerleşen Kanako Sasaki, "Ben sadece el işi öğrenmek için geldim. Eşim de bu durumdan çok mutlu. Hergün internet üzerinden eşimle ve ailemle görüşüyorum" dedi.

Türk kadınlarının çok nazik olduğunu dile getiren Sasaki, "Bana çok yardım ediyorlar. Onlara çok teşekkür ederim" şeklinde konuştu. Japonya'da çalışmadığını ve ev hanımı olduğunu sözlerine ekleyen Sasaki, "Döndükten sonra Türkiye'nin el sanatlarını yaymak için çalışacağım. Bir kurs açarak Türkiye'nin kültürünü Japon kadınlara göstermek ve yaymak istiyorum" diye konuştu. - İstanbul


kaynak


Tokyo Valisi Inose, Rüşvet İddiaları Nedeniyle İstifa Etti

Tokyo Valisi Naoki Inose, hastane şirketinden para aldığının ortaya çıkması üzerine bugün görevinden istifa etti.

Tokyo Valisi Naoki Inose, bir hastane şirketinden para aldığının ortaya çıkması üzerine bugün görevinden istifa etti. Tokyo’nun 2020 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği hakkını kazanmasında önemli katkısı olan valinin bir hastane yöneticisinden yarım milyon dolara yakın para aldığı iddia edildi.

Japon hükümeti, devam eden skandalın ‘Yaz Oyunları’ hazırlıklarını etkileyebileceği gerekçesiyle Vali Inose’a görevinden ayrılması yönünde son günlerde baskı yapıyordu.

Televizyonda canlı yayınlanan bir basın toplantısında, "Olimpiyat ve Engelli Olimpiyatları için hazırlıklar ve hükümet çalışmalarını daha fazla geciktirmemeliyim." şeklinde konuşan Inose, yaşananlar için özür diledi.

Olanları açıklamaya çalıştığını ama kampanya kanunlarını ihlal gerekçesiyle mahkemesi devam eden hastane yöneticileriyle olan bağı ve parayı alma nedeni hakkında kamuoyundaki şüpheleri gideremediğini itiraf eden eski vali, "Kendim için en iyi çözümün görevimden ayrılmak olduğuna karar verdim." ifadelerini kullandı.

Kasım 2012’de Tokushukai Şirketi’nden aldığı paranın kişisel bir borç olduğunu savunan Naoki Inose, bu borcu geri ödediğini ve hastane zinciri sahibinin karşılığında hiçbir menfaat sağlamadığını iddia etti.

Tokyo Meclisi, olayı soruşturmak için bir komite kurdu.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Tokyo’ya 2020 Olimpiyat Oyunları’nı getirmek için birlikte çalıştığı valinin ayrılmasını ‘talihsiz’ olarak niteledi. Abe, ancak politikacıların kamuoyunun güvenini kazanmak için ikna edici açıklamalar yapmalarının bir mecburiyet olduğunu ekledi.

Aralık 2012’de vali seçilen Inose, bir önceki kariyeri yazarlığa dönmeyi planladığını açıkladı.

kaynakresim benim çalışmam ve imzamı kendim
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et 19 Arl 2013 14:31
Bu mesaja teşekkür edenler (1 kişi): prenses serenity

 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder Sayfaya git: Önceki, 1, 2, 3 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, Sonraki
19. sayfa (Toplam 23 sayfa) [ 229 mesaj ]
Geçiş Yap:   

 
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız