Hayao Miyazaki
Sayfaya git: 1, 2, 3, Sonraki

Anime Manga Forum -> Yapımcılar ve Şirketler -> Manga-ka'lar
 
Yazar
Mesaj
rei
Mangaka
MangakaKayıt: 18 Arl 2006
Mesajlar: 639
Tanıtımlar: 75
Nerden: Ankara
Teşekkür: 14

Durumu: Çevrimdışı

rei
Mangaka
Hayao Miyazaki Konu: Hayao Miyazaki
Alıntıyla Cevap Gönder
5 Ocak 1941-Tokyo doğumlu Hayao Miyazaki, dünyanın en iyi tanınan mangakalarından biridir. Dört Erkek çoğun ikincisi olup, savaş uçakları için parça üreten bir babanın oğludur. 1958 yılında ilk renkli anime hakuja den’i izleyen Miyazaki, çok etkilenir ve anime-manga ile ilgilenmeye başlar. Hatta Miyazaki, bu filmi izlediği gece sabaha kadar ağladığını ve filmin kadın kahramanına aşık olduğunu itiraf ediyor Gülücük Dağıtıyor)

Animeyi kendine hobi edinen mangaka, bir kaç resim denemesinden sonra o güne kadar hep savaş uçakları çizdiğini, ancak hiç insan figürü denemediğini fark eder.
1962 yılında girdiği özel kolejden mezun olduktan sonra amatör olarak toei animasyon şirketinde çalışmaya başlar. Şirkette en alt seviyede çalışmasına rağmen yeteneğiyle ön plana çıkan Miyazaki 1964 yılında yapılan Okami Shonen Ken isimli TV Serisi bir animede yönetmenlik yaptı. Bu projede Takahata Isao ile çalışması da günümüzdeki önemli bir ortaklığın başlangıcı olmuştur. Aynı yıl şirketin sendikasında genel sekreter olan Miyazaki, ileride evleneceği Ota Akemi ile çıkmaya başlar Gülücük Dağıtıyor

1969 yılında, Charles Perrault’un Çizmeli Kedi adlı kitabından yola çıkılarak hazırlanan Nagagutsu wo Haita Neko adlı filmde Miyazaki amatör olarak görev almasına rağmen kilit rol oynadı ve film Moskove Film Festivalinde ödül kazandı.
1971 yılında, Miyazaki ve Takahata Toei’yi terk ederek yeni bir animasyon şirketi olan A-pro’ya katıldılar. 1972 yılında beraber Panda Kopanda adlı filmi yaptılar. 1973 yılında Miyazaki ve Takahata A-pro’yu da terk edip Zuiyo Pictures şirketine katıldılar. Burada, ülkemizde de gösterilmiş olan Alps no Shojo Haiji (Heidi) adlı tv anime serisini yaptılar. 19 yüzyılda alp dağlarında yaşayan bir kızın hikayesini anlatan hikaye, gerek japonyada, gerek ülkemizde çok büyük bir başarı kazandı.1978 yılında Miyazaki, senaryosunu kendisinin yazıp yönettiği Mirai Shounen Konan isimli Tv serisini yaptı. 1979 yılında Lupin iii Cagliostro no Shiro adlı filmi yaptı. Bir hırsızın maceralarını anlatan ve ilk yönetmenlik yaptığı film çok büyük bir gişe başarısı yakaladı.
Miyazaki’yi uluslararası üne kavuşturan film ise 1984 yapımı Kaze no Tani no Nausicaa’dır. Miyazaki’nin aynı isimli mangasından uyarlanan ve çok sayıda ödül alan filmde, gelecekte dev böceklerle dolu zehirli ormanların her yeri kapladığı dünyada, aç gözlü insanların doğayı ve kendi halkını yok etmesini önlemeye çalışan bir prensesin hikayesi anlatılmaktadır. Miyazaki bu eserini hazırlarken Darwinizm’den etkilenmiş olduğunu, dinazorların neden yokolduğunu düşündüğünü ve endüstrileşmenin insanoğlunun sonunu getireceğine inandığını belirtmekte.
Nausicaa’nın ardından Takahata ile birlikte 1985 yılında Studio Ghibli adını verdikleri kendi animasyon stüdyolarını kurdular. 1986 yılında ise Miyazaki, Studio Ghibli’nin ilk filmi olan Tenku no Shiro Laputa filmine imza attı.Ghibli’den sonra, Tonari no Totoro, Majo no Takkyubin, Porco Rosso, Mimi wo Sumaseba animelerini tamamladı.
1997 yılında çıkan Mononoke Hime (Princess Mononoke) ise çok büyük bir başarı kazanarak 150 milyon dolarlık gişe hasılatıyla, ondan önceki lider olan e.t’yi geçerek Japonya’da o yıla dek gösterime girmiş tüm yerli ve yabancı filmler arasında birinci sıraya yerleşmiştir. Kurtlar tarafından yetiştirilmiş genç bir kızın doğayı insanlardan korumak için verdiği mücadelenin anlatıldığı film, kompleks konusu ve kullanılan animasyon teknikleri ile büyük ün kazanmıştır ve o sıralarda Japon Animasyonlarının Japonya dışındaki giderek artan popüleritesine büyük katkıları olmuştur. Film, Japonya’nın Oscar’ı sayılan Japon Akademi Ödülü gibi çok sayıda ödül almış ve en iyi yabancı film oscarı dalında Japonya’yı temsil etmiştir.
Temmuz 2001’de Sen to Chihiro no Kamikakushi (Spirited Away) ile Miyazaki kariyerinin en üst noktasına ulaşmıştır. Miyazaki bu son filminde Titanic’i de geçerek liderliği tekrar geri aldı. Ayrıca film Berlin Film Festivali’nde büyük ödülün ilk defa bir animasyon filmine verilmesi ile çok büyük bir ün kazandı. Ardından Amerikan Sinema Akademisi tarafından verilen en iyi animasyon oscarı ödülünü aldı. filmde Chihiro adlı 10 yaşında şımarık bir kızın fantastik bir dünyaya yaptığı yolculuk anlatılmaktadır.

Resim çektirmeyi fazla sevmediğinden internet ortamında fazla fotoğrafı bulunamayan Miyazaki, kendisine Japonların Walt Disney’i denilmesinden hoşlanmaz, biz Miyazaki fanları da hoşlamayız. Böyle büyük bir ustanın Walt Disneyle karşılaştırılması bile adeta bir saygısızlıktır zira. Miyazaki, Disney’in filmlerini sevmez, çünkü Disney filmlerinde hikaye anlatımında sorunlar olduğunu düşünmektedir(ancak disney’in silly symphonies gibi ilk eserlerini beğendiğini ve bunlardan etkilendiğini belirtmektedir).
Miyazaki, animatörke bile hiç kimsenin tarzını kopyalamamaya ve hep orjinal çalışmalar yapmaya karar verdiğini belirtmekte. Disney tarzı çalışmalar yapan sanatçıların, karakterlerini tombul ve yuvarlak hatlı olmaya zorladıklarını, parlak temel renkler kullandıklarını ama kendisinin çizgiler üzerinde çok çalıştığını, kullandığı renklerin daha zarif olduğunu, bu yüzden karakterleri üç boyutlu görünmese bile daha canlı göründüğünü söylemiştir. Haklıdır da.
Miyazaki’nin politik görüşleri, zaman zaman eserlerine de yansımıştır. İlk dönem eserleri markşizm’den etkilenmiştir. Miyazaki de bu görüşlerini the Adventures of Hols, Prince of The Sun adlı anime filminde ve Conan adlı anime serisinde göstermektedir. özellikle Prince of The Sun’da işlenen “birlik olmanın önemi” teması, zamanın işçi ve öğrenci hareketlerinde etkili olmuştur. Nitekim Miyazaki’nin bu görüşleri 1980’lerin sonundan itibaren köklü bir değişime uğramaya başlamıştır ve zamanla markşizm’e olan tüm inancını kaybetmiştir.
IMDB kullanıcılarına göre en başarılı on animeden dördünün sahibi olan Miyazakinin çoğu filmlerinde kullandığı bir takım ögeler bulunmakta. Bunlardan birkaçını paylaşalım;
Uçma Sahneleri:
Miyazaki’nin en büyük ilgi alanlarından birisi (büyük ihtimalle babasının da etkisiyle) eski uçaklar. Uçma tutkusunu ve bu konudaki bilgi ve deneyimini, Laputa, Kiki, Porco Rosso gibi anime filmleri gibi çok sayıda eserinde başarıyla ve çok etkileyici bir şekilde yansıttığını rahatlıkla görmek mümkün.
İyimserlik:
Miyazaki’nin filmlerinde genellikle iyimserlik göze çarpar. Çocuklar ve gençler için yapmış olduğu filmlerinde, onların dünyaya olumlu bir şekilde, umutla bakmalarını ister.Mangalarında ise insanoğlunun tüm kötü yanlarını “şiddet,nefret, öfke, savaş vs.” sergiler ama mangalarında bile insanlara duyulan inanç ve yaşama isteği vurgulanarak bir nevi iyimser bir hava yaratmakta Gülücük Dağıtıyor
Kadın Kahramanlar:
Filmlerinin önemli bir kısmında kahramanın kadın olduğunu görüyoruz (mesela Laputa, Kiki, Mononoke, Totoro, Nausicaa, Sprited Away ) Miyazaki, erkeklerin zor bir durum karşısında bir nevi hayvansal içgüdüleri ile saldırıya geçtiğini, ama kadınların duygusal yapıları nedeniyle durumu anlayarak kabullendiğini ve bunun duygusal bir etki bıraktığını; ayrıca bir erkek olarak kadınların hareketlerinden ve davranışlarından etkilendiğini ve bu etkiyi yansıtmak için kadın karakterler seçtiğini söylüyor.
Domuzlar:
Miyazaki’nin domuzlara olan sevgisi bilinmekte. Kendisini çoğu zaman bir domuz olarak çizerek bunu yansıtmaktadır. Ayrıca, Oshii Mamoru dahil olmak üzere çoğu kişi Porco Rosso filmindeki domuza dönüşmüş karakterle aslında Miyazaki’nin kendisini yansıttığına inanmaktadır. Ayrıca Miyazaki Hayao no Zassou Nouto adlı mangasında çoğu karakter domuz olarak resmedilmektedir.
Adının duyurulmadığı yeni filmin afişini Ghiblinin resmi sitesinde görebiliriz ancak henüz başka bir bilgi verilmemekte. Gösterime girmesi beklenen en yakın tarihin 2009 olmasının beklendiği anime hakkında detaylı bilgiyi Ghibli’nin resmi sitesinde bulabilirsiniz, ancak henüz ingilizceye ya da aşka bir dile çevrilmiş herhangi bir kaynak yok...

evet bu kadar yeter heralde ^.^
Miyazaki ve filmleri hakkında yorum yapmak isterseniz de bu başlıkğa yazabilirsiniz Gülücük Dağıtıyor

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger  
13 Tem 2008 12:08
Bu mesaja teşekkür edenler (1 kişi): Enel

blaze!
Otaku (Level 1)
Otaku (Level 1)

Avatar

Kayıt: 09 Tem 2008
Mesajlar: 40
Favori Anime & Manga: neon genesis evangelion

Durumu: Çevrimdışı

Avatar
blaze!
Otaku (Level 1)
Hayao Miyazaki Konu: Yanıt: Hayao Miyazaki
Alıntıyla Cevap Gönder
ne diyelimki çoğu filmi birer başyapıt olarak gösterilmekte (nausicaa, lupin III, yürüyen şato, ruhların kaçışı..) kendisi anime dünyasının yaşayan efsanesi olup kendine tapanların sayısıda çok fazladır miyazakinin walt disney den hoşlanmamasına karşın walt disney ve hollywood daki diğer animayon yapımcıları miyazakiye çok saygı gösterdiklerini ve eserlerinden sürekli ilham aldıklarını her fırsatta belirtmektedir özellikle steven spielberg kendisini çok beğenenler arsındadır
ne adam be:)

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
13 Tem 2008 12:26
Zer0
Otaku (Level 4)
Otaku (Level 4)

Avatar

Yaş: 29
Kayıt: 29 Mar 2007
Mesajlar: 438
Tanıtımlar: 5
Favori Anime & Manga: Death Note,Code Geass,GTO,Naruto,Bleach,Ouran High School Host Club,Panic Fumoffu,Gundam Seed,Gundam Seed Destiny,Yu-Gi-Oh!
Cinsiyet: Erkek
Nerden: Lelouch'un isyanından
Teşekkür: 2

Durumu: Çevrimdışı

Avatar
Zer0
Otaku (Level 4)
Hayao Miyazaki Konu: Yanıt: Hayao Miyazaki
Alıntıyla Cevap Gönder
ya şöle diyim normalde orjinal almam animeleri ama sadece Miyazaki ninkielri alıdm koleksiyonum temel taşlarından şuan Çok Mutlu en beğendim filmi Nausicaa of the Valley of the Wind le Howl's Moving Castle bide Castle in the Sky Hayranlık Besliyor dikkatimi çekti miyazaki kalelere takmış sanırım nerdeyse her filminde kale var ya Kahkaha Atıyor

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger  
13 Tem 2008 15:00
psico_mama
Otaku (Level 4)
Otaku (Level 4)Yaş: 27
Kayıt: 18 Hzr 2008
Mesajlar: 431
Favori Anime & Manga: death note, tenjou tenge, samurai x, bleach, ouran hshc...

Durumu: Çevrimdışı

psico_mama
Otaku (Level 4)
Hayao Miyazaki Konu: Yanıt: Hayao Miyazaki
Alıntıyla Cevap Gönder
ruhların kaçışı harikaydı verilen ödülü hakediyor

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger  
03 Eyl 2008 19:16
usagi_rei
Otaku (Level 1)
Otaku (Level 1)Yaş: 26
Kayıt: 10 May 2008
Mesajlar: 41
Favori Anime & Manga: sailor moon
Cinsiyet: Kız
Nerden: düşlerimin derinliklerinden

Durumu: Çevrimdışı

usagi_rei
Otaku (Level 1)
Hayao Miyazaki Konu: Yanıt: Hayao Miyazaki
Alıntıyla Cevap Gönder
çok güzel animeleri varr yaaa Hayranlık Besliyorimza ve avatar için BULUT'a çook tşkrler
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et  
14 Arl 2008 11:08
deli:)
Otaku (Level 1)
Otaku (Level 1)Kayıt: 06 Mar 2009
Mesajlar: 23
Nerden: bakır köyden:)
Teşekkür: 1

Durumu: Çevrimdışı

deli:)
Otaku (Level 1)
Hayao Miyazaki Konu: Yanıt: Hayao Miyazaki
Alıntıyla Cevap Gönder
bu adamın bütün animelerine bayılıyorum yaa Hayranlık Besliyor
ama hayao miyazaki yi şubat ayında kaybettik çok üzüldüm yaa Üzgün ya da Ağlıyor

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
11 Mar 2009 12:19
Dr. Slump
Yeni Otaku
Yeni OtakuKayıt: 29 Mar 2009
Mesajlar: 8
Favori Anime & Manga: Kino No Tabi
Cinsiyet: Erkek

Durumu: Çevrimdışı

Dr. Slump
Yeni Otaku
Hayao Miyazaki Konu: Yanıt: Hayao Miyazaki
Alıntıyla Cevap Gönder
deli:) yazmış:
bu adamın bütün animelerine bayılıyorum yaa Hayranlık Besliyor
ama hayao miyazaki yi şubat ayında kaybettik çok üzüldüm yaa Üzgün ya da Ağlıyor


Çıldırmış Durumda Hiçbir yerde böyle bir bilgi yok. Nerden öğrendin acaba?? Kötü bir şaka mı yapıyorsun? Madde

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
30 Mar 2009 17:59
Momiji
Mangaka
MangakaYaş: 28
Kayıt: 07 Ekm 2008
Mesajlar: 648
Tanıtımlar: 3
Teşekkür: 257

Durumu: Çevrimdışı

Momiji
Mangaka
Hayao Miyazaki Konu: Yanıt: Hayao Miyazaki
Alıntıyla Cevap Gönder
herşeyiyle muhteşem bir insan animelerine hasta olduğum, bittiğim bir insan! mükemmel şahsiyet!

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
04 Hzr 2009 16:35
Th.Strm
Otaku (Level 3)
Otaku (Level 3)Yaş: 27
Kayıt: 08 May 2009
Mesajlar: 129
Cinsiyet: Kız
Teşekkür: 4

Durumu: Çevrimdışı

Th.Strm
Otaku (Level 3)
Hayao Miyazaki Konu: Yanıt: Hayao Miyazaki
Alıntıyla Cevap Gönder
[quote="deli:)"]bu adamın bütün animelerine bayılıyorum yaa Hayranlık Besliyor
ama hayao miyazaki yi şubat ayında kaybettik çok üzüldüm yaa Üzgün ya da Ağlıyor[/quote]

ben böyle bi bilgi olduğunu düşünmüyorum...

Miyazaki'nin çalışmaları gerçekten güzel ben beğeniorum...Hakujaden animeden de allah razı olsun ki bize Miyazaki'yi verdi Çok Mutlu

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger  
09 Hzr 2009 19:34
Cobra
Otaku (Level 3)
Otaku (Level 3)Yaş: 39
Kayıt: 08 May 2009
Mesajlar: 243
Tanıtımlar: 11
Favori Anime & Manga: Space Adventure Cobra
Cinsiyet: Erkek
Nerden: İstanbul
Teşekkür: 6

Durumu: Çevrimdışı

Cobra
Otaku (Level 3)
Hayao Miyazaki Konu: Yanıt: Hayao Miyazaki
Alıntıyla Cevap Gönder
Miyazaki ölmedi ki hatta son yaptığı Gake No Ue No Ponyo isimli anime Ağustos'ta Amerika'da gösterime girecek .Film Japonya'da 19 Temmuz 2008'de gösterime girdi ve çok beğenildi. Bu arada bunun Miyazaki'nin yaptığı son anime olacağı söyleniyor. Animenin tanıtım posterleri http://www.bcdb.com/cartoon_pictures/92865-Gake_No_Ue_No_Ponyo.html

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et  
09 Hzr 2009 20:12
 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder Sayfaya git: 1, 2, 3, Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa) [ 27 mesaj ]  

 
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız