Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin!
Sayfaya git: 1, 2, 3, Sonraki

Anime Manga Forum -> Anime ve Manga (Seriler) -> Naruto
 
Yazar
Mesaj
Seishin
Mangaka
MangakaYaş: 29
Kayıt: 12 Şub 2009
Mesajlar: 1,117
Tanıtımlar: 9
Favori Anime & Manga: Code Geass Noir Naruto Death Note Angel Beats!
Cinsiyet: Erkek
Nerden: World of C
Teşekkür: 247

Durumu: Çevrimdışı

Seishin
Mangaka
Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin! Konu: Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin!
Alıntıyla Cevap Gönder
Spoiler olabilir


Naruto'nun ne verdiğini anlamak için önce Masashi Kishimoto'yu incelemek gerekiyor. Kishimoto'nun kardeşi Seishi Kishimoto'nun da Blazer Drive ve 666 Satan adlı iki mangası bulunuyor. 666 Satan adlı manga ağır biçimde Kabbalah öğretileri içermektedir. Zaten hayatı boyunca çizdiği mangalar çevresi tarafından beğenilmeyen Kishimoto'nun nasıl bir yükselişe geçtiğini de bu şekilde anlatacağım.

Gerçekten de Kishimoto yıllar boyunca çizdiği mangalar tarafından hayal kırıklığı yaratmıştır, liseyi başarısız bir şekilde bitirdiği için de üniversiteye giremeyeceğini bildiği için manga çizmeye yoğunlaşır. Kishimoto, Naruto adlı ismini duyurduğu mangayı yıllarca etkilendiği Akira ve Dragon Ball'dan esinlenerek oluşturmuştur. Kishimoto üstün bir manga yaratmak için sadece kaliteli çizimler gerekmediğini aynı zamanda içeriğinin de zengin olması gerektiğini biliyordu. Bu yüzden önceleri Naruto, kendine güvensiz Japon Nerd gençliğe hitap etmesi amacıyla bir okulda geçiyordu ve Naruto da aynı Kishimoto gibi başarısızdı.

Kabbalah öğretilerine göre siyah ile beyazın yani karanlık ile aydınlığın karışımı olacak merkezli bir manga daha çok ilgi uyandıracaktı. Bu nedenle de Japon mitolojisini referans alarak Kyuubi'li bir sistem yarattı. Bu sayede ana karakter hem iyiliğin ve doğruluğun sembolü, hem de zamanı geldiğinde en büyük nefretin benliği olacaktı. Ta ki, doğruluk şelalesine kadar. Mitolojik bir gönderme olarak kullanılan bu şelale sonrasında, Kyuubi ile Naruto arası düzelecek ve Kyuubi de eninde sonunda nefretinden arınarak iyi bir ruha sahip olacaktır.

Kabbalah öğreticileri hem tanrıya hem de şeytana gönderme yaparlar. İki kutba da saygı göstererek aralarını düzeltmeye çalışan ilginç bir felsefeye sahiptirler. Kishimoto'da bu görüşleri Naruto adlı mangada kullanmıştır. Bu nedenle Naruto'da her ne kadar bir karakter nefret uyandırıcı gözükse de ölürken o karakterin kötü olmasının nedenleri tek tek açıklanarak ölen kötü karaktere karşı bir sempati yaratılmıştır.

Önceleri manganın düzeni şöyledir:

1) Kötü bir karakterle karşılaşılır.
2) Kötü karakter kendinden nefret ettirir.
3) Kötü karakter ile gelişmekte olan Naruto'nun katkısıyla bir savaş olur.
4) Savaş esnasında kötü karakterin aslında kötü olmayı seçmediği anlatılır, hayat hikayesini öğreniriz.
5) Kötü karakter ölürken, az da olsa okurları üzmeyi başarır.

Görüldüğü gibi aslında mangada kötü yoktur, farklı görüşte insanlar vardır. Çünkü Kabbalah'ya göre de kötü yoktur. Ayrıca bu görüş manganın en başından beri olan siyah-beyaz ilişkisini Sasuke - Naruto ile devam ettirmektedir. Elbette manganın sonunda beyaz siyahı beyazlaştıracaktır. Yani Sasuke yenilmeyecek, Naruto tarafından ikna edilecektir.

Manga ilerledikçe Kishimoto farklı mistik öğeler ile karakterleri zenginleştirmeye başlamıştır. Başta "Amaterasu" ve "Hidan'ın tanrısı" olmak üzere bir çok inanışa ve dine göndermeler yapmış ve başarıya ulaşmıştır. Emin olabilirsiniz ki Hidan tekrar karışmıza çıkacak.

Kishimoto da aynı Kabbalah görüşü gibi kökenlere önem vermektedir. Yani, kişiden önce yaşamış ataları, o insanın gelişiminde büyük etkiye sahiptir. Bu nedenle Naruto dünyasında önceki nesillere, önceki Kage'lere hep tanrısal gözle bakılmıştır.

Kishimoto'nun vurgulamak istediği başka bir şey ise insanın içindeki ışık inancıdır. İnsan ne kadar başarısız olursa olsun, inandığı ve çalıştığı sürece isteklerine ulaşır. Naruto ve Kishimoto bu konuda benzerlik gösterir. İkisi de okulda başarısızdır ama gerçek hayatta hırsları sayesinde belli başarılara imza atmıştırlar.

Akatsuki'nin Jinjuriki ayinleri Kabbalah ritüellerine benzemektedir. Kishimoto bir Kabbalah değil, ama bu kültürü kullanan bir mangakadır bu nedenle de onlara ait bir parça olan örgütlenmeyi yani Akatsuki'yi kötü olarak göstermekten çekinmemiştir. Ayın gözü planı olarak bildiğimiz doğruların hakim olduğu, yalanın ve kişisel seçimlerin kalktığı bir dünya yeni bir senaryo değildir. Bir diğer Kabbalistik öğelerle dolu anime olan Evangelion'da da aynı tema işlenmiştir. Çünkü antik inanışa göre insanoğlunun yanlış yapma yeteneği alındığında bütün problemler çözülecektir. Bu nedenle de Kishimoto Kabbalistik inançları yani Akatsuki ve Tobi'yi negatif kutba, kendi kültürünün bir parçası olan Sage'liği ise pozitif kutba koyarak aralarında bir fikir çatışması yaratmıştır.

Sage'ci Naruto elbette ayın gözü gibi bir planın gerçekleşmesine izin vermeyecektir. Farkındaysanız, Naruto özellikle Pain ile karşılaştıktan sonra çok farklı bir yola girmiştir. Savaşmanın ve kazanmanın bir anlamı yoktur, önemli olan bütün insanlığın tek bir çatı altında barış içinde yaşamasıdır. Bu istek bildiğimiz "Aydınlanma"dır.

Tobi bir şekilde yenilecek ve onun görevini Sasuke alacaktır. Naruto Hokage olmayacak çünkü köy ayrımı diye bir şey kalmayacaktır. Onun yerine bütün shinobi'lerin lideri olabilir. Ayrıca Yondaime ve nicelerinin esir olarak tutulduğu ölüm tanrısı bir şekilde yok edilerek ruhları serbest bırakılacaktır. Bir diğer varsayıma göre ise Naruto ayın gözü planını daha farklı bir şekilde dünya barışı için kullanabilir.


İmza: Seishin


Not: Kishimito bir çok felsefe ve inanışı kullanan bir mangaka. Japon ve Yunan mitolojisinden, Kabbalah'dan ve diğer bir çok inanıştan alıntılar yapmış. Bu onun Kabbalah sempatizanı olduğu göstermez elbette... Ayrıca Kabbalah'ya da özenmeyin, satanizmin bu kaynaktan çıktığını unutmayın.


Evet arkadaşlar, artık bu ninja şunu yener, hangisi daha güçlü diye tartışmalar yapmayın, çünkü mangayı güncel okuyan arkaşlar da bilirler şu anda kim güçlüden ziyade Naruto'nun nasıl barış dolu bir dünyayı yaratacağı önemli. Jiraiya'nin dediği gibi efsaneyi nasıl gerçekleştirecek, açıkçası ben onu daha çok merak ediyorum...


En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et Anime Listesi  
18 Şub 2012 23:54, Değiştirme: 23 Şub 2012 17:25 (Toplamda 2 kere)
Bu mesaja teşekkür edenler (25 kişi): hp^star, Santouryuu3, pretty-chan, Crazy Cat Lady, obuzi, Enel, Katsu, akrema, Marshall D.Teach, Birisi, "Kira", LaNKiNS, naru-hina, LiGht'ray, Soul King Brook, Stravagante, white hunter, syts, Uchiha Izuna, O'clock, bugraghost, Desdemona, Shanks, Şeyh Pir, saim

dergul70
Mangaka
MangakaYaş: 50
Kayıt: 15 Tem 2007
Mesajlar: 2,846
Favori Anime & Manga: Bleach
Cinsiyet: Erkek
Teşekkür: 718

Durumu: Çevrimdışı

dergul70
Mangaka
Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin! Konu: Yanıt: Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin!
Alıntıyla Cevap Gönder
hikayeyi özetleyen, çok güzel bir yazı olmuş. naruto, iyile kötünün karşılaştığı bir hikaye değil. başka bir açıdan baktığında, önceden kötü gösterilenlerle, iyiler yer değiştirebiliyorlar.

Delikanlı Şinigami'ler hollow güçleri kullanmazlar.
Delikanlı Hollow'lar ve Arancar'lar, başka ruhlar ve hollow'ları yemeden güçlenmezler.
Delikanlı Ninja'nın Manifestosu
http://www.anime.web.tr/konu-disi/delikanli-ninjanin-manifestosu/

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
19 Şub 2012 1:17
Bu mesaja teşekkür edenler (1 kişi): İtachi62

Shanks
Mangaka
MangakaYaş: 27
Kayıt: 17 Mar 2009
Mesajlar: 2,606
Cinsiyet: Erkek
Teşekkür: 2056

Durumu: Çevrimdışı

Shanks
Mangaka
Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin! Konu: Yanıt: Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin!
Alıntıyla Cevap Gönder
Bana göre Naruto'yla ilgili açılan en güzel başlık.. Çoğu kişinin aklından geçenleri ya da bir yerlerden araştırdıklarını hem güzelce birleştirmiş hem de yorumlamışsın teşekkürler..

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
19 Şub 2012 2:16
Uchiha Izuna
Mangaka
MangakaYaş: 31
Kayıt: 07 Ksm 2011
Mesajlar: 508
Favori Anime & Manga: Sengoku Basara - Naruto - Dragonball
Cinsiyet: Erkek
Nerden: Fethiye
Teşekkür: 79

Durumu: Çevrimdışı

Uchiha Izuna
Mangaka
Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin! Konu: Yanıt: Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin!
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben Akatsuki'yi Illüminati'ye benzetiyorum
Örneğin:
Illüminati'de tek gözün önemi çok büyüktür
Akatsuki'de de bunu Tobi'nin tek gözü ile açık şekilde belirtiliyor
ve Ayın gözü projeside buna benzer bir örnek
Akatsuki ve
yeni dünya düzeni Illüminati'nin tek amacı yeni bir dünya düzeni oluşturmaktırhttp://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=SKwBOu0UzPE#!Ayrıca Sharingan'daki 3 virgül 666 sayısını oluşturuyor

Ben Manga'da 666. bölümde çok önemli bir şey olacağını düşünüyorumTobi sözleri:

Sharingan no hontō no chikara ga… kono Uchiha Madara no chikara ga!"

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Anime Listesi  
20 Şub 2012 8:45
angel
Mangaka
MangakaYaş: 27
Kayıt: 28 Ksm 2009
Mesajlar: 2,955
Favori Anime & Manga: naruto ,NARUTO SHİPPUUDEN, bleach, deat note, basilisk
Nerden: bilgisayarın başından(antalya)
Teşekkür: 331

Durumu: Çevrimdışı

angel
Mangaka
Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin! Konu: Yanıt: Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin!
Alıntıyla Cevap Gönder
güzel bir anlatım olmuş bunu okuduktan sonra tamamen ikne oldum naruto diğerlerinden amamen farklı bi seri

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
20 Şub 2012 10:33
white hunter
Otaku (Level 1)
Otaku (Level 1)Yaş: 23
Kayıt: 06 Şub 2012
Mesajlar: 21
Nerden: Yalova
Teşekkür: 8

Durumu: Çevrimdışı

white hunter
Otaku (Level 1)
Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin! Konu: Yanıt: Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin!
Alıntıyla Cevap Gönder
Çok güzel yazmışsın yalnız 666 Satan Masashi Kishimoto'ya değil de kardeşi Seishi Kishimoto 'ya ait değil miydi?

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
20 Şub 2012 17:56
marrow
Otaku (Level 4)
Otaku (Level 4)

Avatar

Yaş: 31
Kayıt: 03 Ağu 2007
Mesajlar: 498
Favori Anime & Manga: full metal alchemist
Teşekkür: 60

Durumu: Çevrimdışı

Avatar
marrow
Otaku (Level 4)
Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin! Konu: Yanıt: Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin!
Alıntıyla Cevap Gönder
açıkcası başlığı gördüğümde gene boş bir konu açılmış diye düşünmüştüm. ancak okuduktan sonra lafımı geri aldım. gerçekten güzel bir yazı olmuş. şimdiye kadar kötü bir karakter ile karşılaşılması, sonradan onunda aslında iyi olması döngüsü benimde dikkatimi çekmişti, meğersem sebebi buymuş.

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
20 Şub 2012 18:47
Asakura Hao
YöneticiYaş: 27
Kayıt: 31 May 2011
Mesajlar: 2,871
Tanıtımlar: 20
Cinsiyet: Erkek
Nerden: Ankara
Teşekkür: 3536

Durumu: Çevrimdışı

Asakura Hao
Yönetici
Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin! Konu: Yanıt: Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin!
Alıntıyla Cevap Gönder
Naruto hakkında ki konuların ve yorumların açıkçası hoşuma gidiyor. Gene güzel bir konu ile anlaşılır bir şekilde durumu açıklamışsın. Eline sağlık. Ancak 666 Satan Seishi Kishimoto' ya ait diye biliyorum bende.

If I was a pokemon, I'll either be a Psyduck or a Jigglypuff.

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger Anime Listesi  
20 Şub 2012 18:59
Seishin
Mangaka
MangakaYaş: 29
Kayıt: 12 Şub 2009
Mesajlar: 1,117
Tanıtımlar: 9
Favori Anime & Manga: Code Geass Noir Naruto Death Note Angel Beats!
Cinsiyet: Erkek
Nerden: World of C
Teşekkür: 247

Durumu: Çevrimdışı

Seishin
Mangaka
Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin! Konu: Yanıt: Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin!
Alıntıyla Cevap Gönder
Yorum yapan ve yapacak olan herkese teşekkür ederim. Seishi hatasını düzelttim, 666 Satan kendisine değil kardeşine ait. Bu arada Kabbalistik öğelerle Aydınlanma'yı işleyen başka anime ve mangaları da merak edenler varsa diye bildiklerimi veriyorum:
Neon Genesis Evangelion ***
Fate/Stay Night *
Noir ***
Ergo Proxy **
Code Geass **
Mai Hime *
Darker Than Black *
Phantom: Requiem for the Phantom *
Trinity Blood *
Perfect Blue *


En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et Anime Listesi  
20 Şub 2012 19:23
Bu mesaja teşekkür edenler (1 kişi): Soul King Brook

İtachi62
Otaku (Level 3)
Otaku (Level 3)Kayıt: 20 Arl 2011
Mesajlar: 178
Cinsiyet: Erkek
Nerden: Konoha@
Teşekkür: 10

Durumu: Çevrimdışı

İtachi62
Otaku (Level 3)
Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin! Konu: Yanıt: Naruto'yu Anlamak İstiyorsanız Girin!
Alıntıyla Cevap Gönder
İlk önce emeğine sağlık kardeşim Hidan'ı tekrar göreceğimizi duyunca çok mutlu oldum ağlamak istiyorum Hayranlık Besliyor

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
20 Şub 2012 22:49
 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder Sayfaya git: 1, 2, 3, Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa) [ 27 mesaj ]  

 
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız