Arch Enemy
Anime Manga Forum -> Müzik, Sinema, TV ve Kitap -> Sanatçılar
 
Yazar
Mesaj
ColdOne*
Mangaka
MangakaKayıt: 09 Nis 2011
Mesajlar: 998
Favori Anime & Manga: one piece.
Nerden: Ocean Land
Teşekkür: 531

Durumu: Çevrimdışı

ColdOne*
Mangaka
Arch Enemy Konu: Arch Enemy
Alıntıyla Cevap Gönder
Arch Enemy, 1995 senesinde İsveç'in Halmstad kentinde kurulan melodik death metal grubudur.

Michael Amott, Carcass’ın dağılmasının ardından, 1995 yılında İsveç’in Halmstad şehrinde açtığı bir müzik marketi işletiyordu. hatta o günlerde Soilwork’ün ilk albümünün çıkması için grubu müzik şirketleriyle tanıştırmışlığı ve bu sayede Soilwork’ün kariyerini başlatmışlığı dahi vardı. Bu sıralarda kendi adına bir grup kurmaya karar veren Mike, kısa sürede bir yıldızlar kadrosu oluşturdu ve ilk albüm hazırlıklarına başladı. ikinci gitarist olarak Armageddon gitaristi ve kardeşi olan Christopher Amott’u yanına alan Mike, bas gitarist olarak Witchery, Illwill ve Mercyful Fate’te de çalmış Sharlee d’Angelo’yu, davulcu olarak da Eucharist ve In Flames’te çalmış olan ve At The Gates davulcusu Adrian’ın da kardeşi olan Daniel Erlandsson’u gruba kattı. Vokalist eksikliğini ise o güne dek adı duyulmuş bir grupta yer almamış olan Johan Liiva ile doldurdu.

Bu yıldızlar kadrosuyla şirket bulmakta zorlanmayan Arch Enemy , Century Media Records ile anlaşarak 1996 yılında “Black Earth” albümünü piyasaya sürdü. Melodik ve bir o kadar da sert parçaların yer aldığı bu albüm, kısa sürede grubun adını duyurmasını sağladı. albümde bir de Iron Maiden “Ides of March” cover’ı yer alıyordu. “Bury Me An Angel” parçasına çekilen klip ve uzak doğu turnesi ardından grup ikinci albümünün çalışmalarına başladı.

1998 yılında, ikinci albüm “Stigmata” piyasaya çıktı. davulcu Daniel’in bazı sorunları dolayısıyla yer alamadığı bu albümde davullar, sonradan adını çok sağlam bir şekilde duyuracak olan Darkane’in davulcusu Peter Wildoer tarafından çalınıyordu. Aynı dönemlerde In Flames’in “Colony” albümünde davul teknisyenliği de yapan Wildoer, 2000’li yıllarda, kimi kesimlerce İsveç’in en iyi metal davulcusu olarak gösterilecekti.

“Stigmata” albümü, ilk albümün başarısını aşarak grubu özellikle Japonya’da çok sevilir hale getirdi. Grup, Avrupa dağıtımın yapan Century Media’nın ardından, Japonya dağıtımı için de Toys Factory ile anlaştı. Grup “Stigmata” sonrası In Flames, Dark Tranquillity ve Children Of Bodom’un alt grubu olarak pek çok konser verdi. Albümün Japonya baskısında “Damnation’s Way” (Michael Amott’un en sevmediği Arch Enemy parçası) ve Chris Amott tarafından yazılan “Hydra” adlı kısa bir enstrumantal vardı.

Grup 1999 yılına gelindiğinde üretim hızını hiç kesmeden “Burning Bridges” albümünü yayınladı. Grup pek çok yıldızdan oluştuğundan ve promosyonu çok iyi yapıldığından, çıkardığı her albüm oldukça çok satıyordu. Bu nedenle de grup her sene bir albüm çıkarıyordu. “Burning Bridges”; ünlü Studio Fredman’da Fredrik Nordström ile kaydedildi. Albümde “Burning Bridges” parçasında konuk müzisyen olarak mellotron çalan ve yıllar sonra Opeth’in “Damnation” turnesinde de org çalarak gruba eşlik edecek olan Per Wiberg de vardı.

Bu albümde grup daha melodik, akılda kalıcı ve daha kolay anlaşılan parçalar yazmış, ancak her zamanki teknik öğeleri ve mükemmel sololarını da kullanmıştı. Japonya bonusu olarak da europe cover’ı “Scream of Anger” yer alıyordu. Basında “müzisyenler grubu” olarak nitelenen grupta eleştirilen tek bir nokta vardı. o da vokalist Johan Liiva’ydı. Kimi eleştirmenler olayı “profesörlerin arasındaki bir stajyer” diye tanımlayıp, Liiva’nın vokal performansının grubun genel havasının çok altında olduğunu söylüyorlardı. Özellikle Stigmata albümünün kayıt dönemi sesi kısılan Liiva, bu albümde istediği performansı yansıtamamıştı. Tüm bu eleştiriler, Mike Amott’u da düşünmeye itti ve grup Johan Liiva ile yollarını ayırdı. Ayrılmanın ardından Johan Liiva: “gruptan ayrıldığıma üzgünüm tabi ama hayatımda ilk kez böylesine büyük bir grupta yer almış olduğum için çok mutluyum. onlara başarılar dilerim.” diyordu.

Vokalist aramak için verilen arada grup “Burning Japan” adlı ilk konser albümünü piyasaya sürdü. 2000 yılında çıkan bu albümde grup, dünyada en çok sevildiği ülke olan Japonya’daki hayranlarına unutulmaz bir konser veriyordu. Grup, eline ulaşan vokalist adayı kayıtlarını dinleyerek bir süre yeni vokalistini bulmaya çalışırken, Almanya’dan gelen bir kaset, grubun tüm gündemini değiştiriyordu.

“Kaydı dinledikten sonra, şarkı söyleyen kişinin isminin Angela olduğunu gördüm. kayıttaki vokalist bir kadındı, inanamadım. Bir kez daha dinledim ve ardından gruptaki diğer çocukları çağırıp onlara da dinlettim.” diyordu Mike Amott. Tüm grubu şok eden bu sesin sahibi, Alman bayan vokalist Angela Gossow’du. O sıralarda birkaç ufak grupta vokalistlik ve internetteki bazı metal sitelerinde editörlük yapan Angela, öylesine yolladığı kaydın ardından, hemen İsveç’e davet edildi ve birkaç prova sonrası grubun resmi üyesi oldu.

Grup yeni vokalistine kavuştuktan hemen sonra, 2002 yılında “Wages of Sin” albümüne imza attı. Aslında 2000 yılında tamamlanmış olan albüm, vokalist arayışı nedeniyle 2002’de piyasaya sürülebildi. Grup bu albümde de Studio Fredman’ı kullanırken, albümün miksajını dünyaca ünlü yapımcı Andy Sneap yapıyordu. Opeth ve Nevermore ile de pek çok başarılı albüm yaratan Sneap, “Wages of Sin” albümünü kusursuz bir ses kalitesine ve harika düzenlenmiş parçalarla dolu bir başyapıta dönüştürüyordu.

Grup Angela Gossow hamlesiyle adını büyük bir hızla duyurmaya başladı. Metal dünyasında sayılı olan kadın vokalistler, her daim metal basınının ilgisini çekmiştir. Aynı durum Angela’da da yaşandı ve Angela, birbiri ardına pek çok önemli müzik dergisinde kapak oldu ve bu sayede grup büyük bir reklam yaptı.

Albüm Japonya’da piyasaya çıktığı ilk hafta 22.000 satarak bir metal albümü için ulaşılması güç bir başarı elde etti. “Ravenous” parçasına klip de çekilen albümde özellikle Angela; pek çok müzik severin aklını başından alan vokaliyle, brutal vokal yapan binlerce erkeği gölgede bırakıyor, bir kadından çıkabileceğine inanılamayan harika bir performans sergiliyor, hatta pek çok Arch Enemy fanını da kendine aşık ediyordu.

Grup daha sonra cover ve bonus parçalarının yer aldığı “Rare & Unreleased” adlı CD’yi de katarak, çift CD’li bir “Wages of Sin” albümünü piyasaya sürdü. Bu ek CD içinde Judas Priest’ten “Starbreaker”, iron maiden’dan “aces high”, europe’dan “Scream Of Anger” coverlarının yanı sıra, “Lament of a Mortal Soul”, “Diva Satanica”, “Fields of Desolation’99”, “Damnation’s Way” ve “Hydra” gibi bonus parçaları ve “Ravenous” videosu da yer alıyordu. Bu sıralarda Japon Caparison firması, grubun gitaristlerinden Christopher’ın imzalı gitar serisini üretmeye başladı.

2003 yılına gelindiğinde, Amerika’yı, Uzak Doğu’yu ve Avrupa’yı defalarca turlayan grubun beşinci stüdyo albümü “Anthems of Rebellion” piyasaya çıkıyor ve çıktığı ilk hafta Century Media Records tarihinin en hızlı satan albümü haline geliyordu. Albümün kapak tasarımını, bir önceki albümde olduğu gibi Dark Tranquillity’den Niklas Sundin yapıyordu. Prodüktörlüğünü yine Andy Sneap’in yaptığı albümden “We Will Rise” parçasına da klip çekiliyordu. Digi-pack versiyonunda bonus bir DVD yer alıyor ve bu DVD’de, “Wages of Sin” turnesinde kaydedilen üç parçanın konser görüntüleri ve albümdeki üç parçanın da Dolby Digital 5.1 mix versiyonları yer alıyordu.

Tüm dünyada oldukça başarılı bir satış grafiği yakalayan grup bu albüm sonrası Amerika, Avrupa ve Japonya’da pek çok konser verdi. amerika’da “Dance of Death” turnesindeki Iron Maiden’ın alt grubu olarak turlayan ve ardından Avrupa’da da “Enemies of Reality” albümünün turnesindeki Nevermore ve “Death Cult Armageddon” albümünü tanıtan Dimmu Borgir ile turlayan Arch Enemy, 2003’ün tümünü ve 2004’ün de büyük bir kısmını yollarda geçirdi. 2004'te "Dead Eyes See No Future", 2005'te "Doomsday Machine" albümlerine imza attı. Arch Enemy'nin yedinci albümü olan “Rise of the Tyrant” ise Eylül 2007'de yayınlandı. Grup bu albümüyle halen “saf metal” yapan ender teknik gruplar arasında bulunmaktadır. Albüm satış rakamları göz önünde bulundurulduğunda, Arch Enemy Japonya’da en çok satan metal grubudur ve grup her Japonya turnesinde adeta krallar gibi karşılanmakta ve aşırı bir ilgi görmektedir.

Kariyerinde neredeyse on yılı dolduracak olan Arch Enemy , şu an itibariyle dünyanın en popüler ve en çok aranan metal grupları arasında yer alıyor. özellikle kadın vokal avantajını çok iyi kullanarak geniş kitlelere ulaşan Arch Enemy; grup üyelerinin üstün müzisyenlikleri ve yılların deneyimi Amott kardeşlerin parça yazımındaki başarısı ile, daha uzun yıllar metal dünyasının en çok konuşulan ve dikkat çeken gruplarından olmaya devam edecek.Grup,2009 yılı itibariyle The Root Of All Evil isimli bir albüm hazırlığındadır,albüm 28 Eylül tarihinde Avrupa'da 6 Ekim'de Amerika'da piyasaya çıkacaktır.Albümde vokalist Angela Gossow katılmadan önce yapılmış şarkıların yeni düzenlemeleri yer alacaktır.


Albümleri


Stüdyo albümler

1996: Black Earth
1998: Stigmata
1999: Burning Bridges
2001: Wages of Sin
2003: Anthems of Rebellion
2005: Doomsday Machine
2007: Rise of the Tyrant
2009: The Root of All Evil
2011: Khaos Legions

EP'ler

2002: Burning Angel
2004: Dead Eyes See No Future
2007: Revolution Begins


Konser albümler

2000: Burning Japan Live 1999
Toplama albümler
2009: Manifesto of Arch Enemy


Konser videolar

2006: Live Apocalypse
2008: Tyrants of the Rising Sun


Üyeler

Angela Gossow
Michael Amott
Christopher Amott
Sharlee D'Angelo
Daniel Erlandsson


Eski üyeler

Johan Liiva
Martin Bengtsson
Peter Wildoer
Michael San Pablo
Fredrik Åkesson


In sooth, I know not why I am so sad:
It wearies me; you say it wearies you;
But how I caught it, found it, or came by it,
What stuff ’tis made of, whereof it is born,
I am to learn;
And such a want-wit sadness makes of me,
That I have much ado to know myself.
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
24 Hzr 2011 23:08
Bu mesaja teşekkür edenler (1 kişi): Lost Control

Lost Control
YöneticiYaş: 29
Kayıt: 04 Ekm 2010
Mesajlar: 3,604
Tanıtımlar: 9
Cinsiyet: Erkek
Teşekkür: 1902

Durumu: Çevrimdışı

Lost Control
Yönetici
Arch Enemy Konu: Yanıt: Arch Enemy
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu grubu ilk dinlediğim zaman adamda ne ses var demiştim sonra vokalin kadın olduğunu duyunca şaşırdım,direk netde videolarını baktım , öyle böyle derken bir süre baya bir dinledim en sevdiğim parçası,End Of The Line

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et Anime Listesi  
25 Hzr 2011 0:15
ColdOne*
Mangaka
MangakaKayıt: 09 Nis 2011
Mesajlar: 998
Favori Anime & Manga: one piece.
Nerden: Ocean Land
Teşekkür: 531

Durumu: Çevrimdışı

ColdOne*
Mangaka
Arch Enemy Konu: Yanıt: Arch Enemy
Alıntıyla Cevap Gönder
WhiteBeard yazmış:
Bu grubu ilk dinlediğim zaman adamda ne ses var demiştim sonra vokalin kadın olduğunu duyunca şaşırdım


ehe klasik tepki

In sooth, I know not why I am so sad:
It wearies me; you say it wearies you;
But how I caught it, found it, or came by it,
What stuff ’tis made of, whereof it is born,
I am to learn;
And such a want-wit sadness makes of me,
That I have much ado to know myself.
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
25 Hzr 2011 0:22
Nami
Üşengeç KalemYaş: 31
Kayıt: 16 Eyl 2007
Mesajlar: 3,833
Tanıtımlar: 7
Teşekkür: 4286

Durumu: Çevrimdışı

Nami
Üşengeç Kalem
Arch Enemy Konu: Yanıt: Arch Enemy
Alıntıyla Cevap Gönder
Şaşıralacak birşey yok arkada yardımcı erkek vokal var sanki + ses makinası falan. Ama güzel şarkıları var genede Çok Mutlu

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger Anime Listesi  
25 Hzr 2011 0:24
ColdOne*
Mangaka
MangakaKayıt: 09 Nis 2011
Mesajlar: 998
Favori Anime & Manga: one piece.
Nerden: Ocean Land
Teşekkür: 531

Durumu: Çevrimdışı

ColdOne*
Mangaka
Arch Enemy Konu: Yanıt: Arch Enemy
Alıntıyla Cevap Gönder
Nami yazmış:
Şaşıralacak birşey yok arkada yardımcı erkek vokal var sanki + ses makinası falan. Ama güzel şarkıları var genede Çok Mutlu
In sooth, I know not why I am so sad:
It wearies me; you say it wearies you;
But how I caught it, found it, or came by it,
What stuff ’tis made of, whereof it is born,
I am to learn;
And such a want-wit sadness makes of me,
That I have much ado to know myself.
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
25 Hzr 2011 0:26
Nami
Üşengeç KalemYaş: 31
Kayıt: 16 Eyl 2007
Mesajlar: 3,833
Tanıtımlar: 7
Teşekkür: 4286

Durumu: Çevrimdışı

Nami
Üşengeç Kalem
Arch Enemy Konu: Yanıt: Arch Enemy
Alıntıyla Cevap Gönder
Netim yavaş ama yüklenmiyor Video Hüzünlü Torrent Hüzünlü

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger Anime Listesi  
25 Hzr 2011 0:28
ColdOne*
Mangaka
MangakaKayıt: 09 Nis 2011
Mesajlar: 998
Favori Anime & Manga: one piece.
Nerden: Ocean Land
Teşekkür: 531

Durumu: Çevrimdışı

ColdOne*
Mangaka
Arch Enemy Konu: Yanıt: Arch Enemy
Alıntıyla Cevap Gönder
back vokalsiz ses makinasız böğürüyo ablamızda yüklenir elbet XD

In sooth, I know not why I am so sad:
It wearies me; you say it wearies you;
But how I caught it, found it, or came by it,
What stuff ’tis made of, whereof it is born,
I am to learn;
And such a want-wit sadness makes of me,
That I have much ado to know myself.
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
25 Hzr 2011 0:29
Kagura
Otaku (Level 3)
Otaku (Level 3)Yaş: 24
Kayıt: 28 Eyl 2011
Mesajlar: 216
Favori Anime & Manga: One Piece, Gintama, Berserk
Nerden: Kozmik Okyanus
Teşekkür: 72

Durumu: Çevrimdışı

Kagura
Otaku (Level 3)
Arch Enemy Konu: Yanıt: Arch Enemy
Alıntıyla Cevap Gönder
Solistin değişmesi başlangıçta çok üzmüştü. Ama yavaş yavaş alıştık Alissa White Gluz a

Eski nick: Konoha no Kiiroi Senkoo
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Anime Listesi  
03 Oca 2016 13:59
 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [ 8 mesaj ]  

 
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız