Pink Floyd
Sayfaya git: 1, 2, Sonraki

Anime Manga Forum -> Müzik, Sinema, TV ve Kitap -> Sanatçılar
 
Yazar
Mesaj
Chopper
Mangaka
MangakaYaş: 31
Kayıt: 08 Oca 2008
Mesajlar: 786
Favori Anime & Manga: One Piece, HXH, The Breaker, Hajime no Ippo, Shingeki no Kyojin, FMA: Brotherhood
Cinsiyet: Erkek
Nerden: Kadıköy
Teşekkür: 223

Durumu: Çevrimdışı

Chopper
Mangaka
Pink Floyd Konu: Pink Floyd
Alıntıyla Cevap Gönder


Pink Floyd, İngiliz progressive ve psychedelic rock grubudur. 20. yüzyılın efsanevi müzik gruplarından biri olarak nitelendirilir.

1964 yılında Syd Barrett (gitar), Roger Waters (bas gitar), Nick Mason (bateri) ve Rick Wright (klavye) tarafından kurulmuştur. Syd Barrett grup kurulduğunda Sigma 6 olan ismini iki blues ustası Pink Anderson ve Floyd Council'in isimlerini birleştirerek "The Pink Floyd Sound" olarak belirlemiştir. İlk zamanlar yerel bir kitleye sahip olsalar da kullandıkları görsel efektler ve sahne performansları ile kısa denilebilecek sürede ulusal kitleye sahip olmuşlardır. Kurulduğu zamanlar grupta Bob Klose adlı bir gitarist daha bulunmaktaydı. 5'li "Lucy Leave" ve "(I'm A) King Bee" şarkılarını kaydettiler ancak daha sonra grup bluestan uzaklaştıkça Bob Klose müzikal farklılıklar yüzünden ilk tekli Arnold Layne kaydedilmeden gruptan ayrıldı.

Grubun ilk oluşumundan sonraki kayıtları ve çalışmaları psychedelic rock tarzından oldukça uzaktı. Ve grup o zamanlar ciddi anlamda dinlenen ve de beğeni toplayan Jazz müziğini, alt yapıları olarak benimsedi ve müziklerindeki bateri ve gitar alt yapılarını Jazz akorları üzerine kurarak başarı sağladı. Daha sonra kendilerini geliştirerek kendi müziklerini oluşturdular. Bunun ismi ne jazz ne de psychedelic rock'tı. Bu, dünyada ilk defa diğer müzik türlerinden farklılığını gösteren bir müzikti. Bu Pink Floyd gerçeğiydi. O zamanlar tüm dünya Pink Floyd'u konuşuyordu. Müzik otoriteleri bile ne yorum yazabileceklerini bilmiyorlardı.
Grup "psychedelic rock" tarzları ve görselleri çok iyi kullandıkları konserler ile Londra yer altının en önemli gruplarından biri haline gelmişti. 1966'da daha bir firmayla anlaşmamışken gazeteci Peter Whitehead'ın çektiği Tonite Let's All Make Love in London belgeselinde şarkılarıyla yer aldılar.
1966'da ilk kez bir müzik şirketiyle anlaştılar. 1967'de Arnold Layne single'ı ile müzik dünyasına girdiler. 20. olan bu single'ı See Emily Play takip etti. Şarkı 6. olmuş ve grubu ünlü program "Top of the Pops"'a çıkartmıştır. İlk albümleri The Piper at the Gates of Dawn bir şarkı dışında tamamen Barrett imzalıydı. Albüm İngiltere'de büyük bir başarı kazandı. Amerika'da albüm çok iyi satmasa da grup Jimi Hendrix ile beraber turneye çıkıp kendini tanıttı.

Kompleks bir sound'a sahip bu albümden sonra Syd Barrett ruh sağlığını gittikçe kaybediyordu. Stüdyolara katılmayan, konserlerde iyi performans göstermeyen Barrett'in yanında grup elemanlarının arkadaşı David Gilmour da gitara alındı. A Saucerful of Secrets grubun beş kişi ile yayınladığı tek albümdür. Ancak Barrett, sadece Jugband Blues adlı şarkıyı yazmış ve Remember A Day'de gitar çalmıştır. Sorunlarının artmasıyla sadece söz yazarı olarak grupla anlaşan Syd daha sonra gruptan ayrılmıştır.
Yeni Pink Floyd, grubun beyni Barrett'ten sonra kendilerini bulmak için stüdyoda uzun zaman geçiriyordu. Grup zaman zaman Careful With That Axe, Eugene gibi uzun ve deneysel şarkılar üzerinde çalışıyorlardı. Vokalleri ise Waters, Gilmour ve Wright üçlüsü değişerek yapıyorlardı. Grup 1969'da More filminin soundtrack'ini yaptılar. Albümde daha önceden yaptıkları bestelerin yanında film için özel besteler yaptılar.

Pink Floyd 1969'da ilk iki LP'lik albümleri Ummagumma'yı çıkarmışlardı. İlk LP'si 4 tane canlı performanstan ikinci LP ise grubun solo çalışmalarından oluşmuştu. İkinci disk'te bulunan solo şarkılardaki psychedelic özellikler hem dinleyiciler hem de eleştirmenler tarafından çok başarılı bulunmuştu.

1970'de Atom Heart Mother yayınlandı. Grup albümün ilk şarkısını 23 dakikalık bir beste olan "Atom Heart Mother"ı bir orkestrayla kaydederek oluşturmuştu. Grubun üç elemanının da solo eserleri ve bir tane daha deneysel parçadan oluşan albüm Floyd'un o dönem en çok satan albümü olmuştu. Grup üyeleri daha sonra bu albümü beğenmemiş olsalar bile deneyselliği, ses efektleriyle Pink Floyd ile bütünleşecek elementlerin bulunduğu ilk albüm olmuştu. Floyd albümün başarısıyla ilk Amerika turnelerine çıkmıştı.

Grup 1971'de ilk dönemlerini anlatan Relics albümünü çıkardı ve Zabriskie Point albümüne şarkılar verdi. Aynı yıl içinde bulunan "Echoes" parçasıyla dikkat çeken Meddle yayınlandı. Ses efektlerin daha da dikkat çektiği albüm, grup tarafından da grupça çalıştıkları ilk albüm olarak görülmüştü. Albüm İngiltere listelerinde 3 numaraya kadar çıktı.

1972'de çıkan Obscured By Clouds, "La Vallee" adlı filmin film müziğiydi. Albüm bir önceki Meddle'a göre daha sade olmasıyla dikkat çekiyordu. Albüm eleştirmenler tarafından çok beğenilmese de ilk kez Amerika listelerine ilk 50'den giriyordu. Free Four şarkısı ise Amerika'da bir hit haline geldi. Şarkı daha sonra çok konu olacak Roger Waters'ın babasıyla ilgiliydi. Albüm Waters gruptan ayrılana dek David Gilmour'un son yazdığı sözleri içeriyordu.

1973 yılında çıkardıkları Dark Side Of The Moon adlı albüm 40 milyondan fazla satarak dünyanın en çok satan ikinci rock albümü olmuştur.

1975'te Wish You Were Here piyasaya çıktı. Albümde yer alan Shine On You Crazy Diamond ve Wish You Were Here Barrett'ın anısına yapılmıştır. "Shine On You Crazy Diamond" içindeki slide guitar ve psychedelic havayla Barrett günlerine bir gönderme yapıyordu. Şarkının sonunda Rick Wright See Emily Play'den bir bölüm çalıyordu. Diğer şarkılar ise müzik endüstrisine karşı bir eleştiriydi. Albüm kayıtları sırasında Syd Barrett stüdyoyu ziyaret etmişti ancak grup elemanları fiziksel olarak değişmiş Syd Barrett'i tanımamışlar, tanıyınca da gözyaşlarına boğulmuşlardı. Ona besteledikleri şarkıları dinletmişlerdi ve daha sonra Barrett stüdyodan ayrılmıştı. Bu grubun Barrett'i son kez gördüğü andı. Bu albümden sonra Pink Floyd çalışmalarına iki yıl ara verdi. 1977' de yine bir Harvest yapımı olan Animals'ı piyasaya çıkardılar. Animals' ın ardından 1979 yılında piyasaya çıkan "The Wall", Roger'ın seyirciyle kendisi arasına bir duvar örme düşüncesinden yola çıkarak kaydedilen bir albümdür.

Dinleyicinin notu: "The Wall" albümünden sonra Roger ve grup elemanları arasında anlaşmazlıklar olmuş ve Roger grubu dağıtmıştır fakat Gilmour grubu devam ettirmek istemiş ve Roger olmadan başka albümler kaydetmiştir. Fakat bana göre bu albümler tamamen eski Pink Floyd'u aratmıştır ve hiçbiri gerçek bir Pink Floyd havası vermemiştir. Bana göre Pink Floyd'un gelmiş geçmiş en iyi albümleri ise "Dark side of the moon", "Animals", "Wish you were here" ve "The Piper at the Gates of Dawn" dır.

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et Anime Listesi  
05 Hzr 2011 9:19, Değiştirme: 22 Tem 2011 1:34 (Toplamda 1 kere)
Bu mesaja teşekkür edenler (8 kişi): obuzi, FaintSmile, Ryuma, Elsa, Desdemona, Lost Control, Law, Explosion

Ren
Otaku (Level 2)
Otaku (Level 2)Yaş: 32
Kayıt: 06 Mar 2011
Mesajlar: 96
Favori Anime & Manga: one piece, nana
Cinsiyet: Erkek
Nerden: İzmir
Teşekkür: 35

Durumu: Çevrimdışı

Ren
Otaku (Level 2)
Pink Floyd Konu: Yanıt: Pink Floyd
Alıntıyla Cevap Gönder
o zaman şu da şurda dursun 2011 den bir kare olarak.the loneliness i am supposed to have tamed
starts to lash out without me being able to do anything

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Anime Listesi  
08 Hzr 2011 17:27
Bu mesaja teşekkür edenler (1 kişi): Lost Control

Chopper
Mangaka
MangakaYaş: 31
Kayıt: 08 Oca 2008
Mesajlar: 786
Favori Anime & Manga: One Piece, HXH, The Breaker, Hajime no Ippo, Shingeki no Kyojin, FMA: Brotherhood
Cinsiyet: Erkek
Nerden: Kadıköy
Teşekkür: 223

Durumu: Çevrimdışı

Chopper
Mangaka
Pink Floyd Konu: Yanıt: Pink Floyd
Alıntıyla Cevap Gönder
Sağol, video eklemişsin iyi yapmışsın fakat video açılmıyor, bulunamıyor ya da silinmiş filan sanırım.. Ama tahmin yürüteyim 2011 Roger Waters/David Gilmour Comfortubly Numb performansı sanırım bu Çok Mutlu

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et Anime Listesi  
08 Hzr 2011 18:24
Desdemona
Reis-i CumhurYaş: 28
Kayıt: 20 Tem 2011
Mesajlar: 1,324
Tanıtımlar: 13
Favori Anime & Manga: FMA & 20th Century Boys, Nijigahara Holograph, Watashitachi no Shiawase na Jikan.
Nerden: SAMCRO
Teşekkür: 2359

Durumu: Çevrimdışı

Desdemona
Reis-i Cumhur
Pink Floyd Konu: Yanıt: Pink Floyd
Alıntıyla Cevap Gönder
Sadece "Hey You" için bile dinlenebilir bi' grup bence.

müzik, her daim.
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et Anime Listesi  
21 Tem 2011 7:16
Bu mesaja teşekkür edenler (2 kişi): Ryuma, Elsa

artemis entreri
Otaku (Level 3)
Otaku (Level 3)Yaş: 31
Kayıt: 26 Mar 2008
Mesajlar: 227
Cinsiyet: Erkek
Nerden: Issız bir ada
Teşekkür: 27

Durumu: Çevrimdışı

artemis entreri
Otaku (Level 3)
Pink Floyd Konu: Yanıt: Pink Floyd
Alıntıyla Cevap Gönder
Dağılmaları ve yılların getirdiği neticeyle yaşlanmaları en büyük üzüntü sebebidir.Bir daha benzeri gelmeyecek grup maalesef en iyi şarkı sözlerini onlar yazmıştır.

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger  
21 Tem 2011 12:42
Bu mesaja teşekkür edenler (1 kişi): Elsa

Elsa
Otaku (Level 3)
Otaku (Level 3)Yaş: 27
Kayıt: 14 Şub 2011
Mesajlar: 128
Cinsiyet: Kız
Nerden: Selidor..
Teşekkür: 106

Durumu: Çevrimdışı

Elsa
Otaku (Level 3)
Pink Floyd Konu: Yanıt: Pink Floyd
Alıntıyla Cevap Gönder
hem rock müzik yapan hem de ee nası desem insanın kafasını kazana çevirmeyen bi grup ben açıkçası sevmiyorum metallica, korn falan. dinledikten sonra bi sersemliyorum çünkü Normal
''Grup Jazz müziğini, alt yapıları olarak benimsedi ve müziklerindeki bateri ve gitar alt yapılarını Jazz akorları üzerine kurarak başarı sağladı. Daha sonra kendilerini geliştirerek kendi müziklerini oluşturdular. Bunun ismi ne jazz ne de psychedelic rock'tı. Bu, dünyada ilk defa diğer müzik türlerinden farklılığını gösteren bir müzikti. Bu Pink Floyd gerçeğiydi.''
daha ne denir ki..


Hey you ! out there in the cold
Getting lonely, getting old, can you feel me


uykusuzdergi.
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
21 Tem 2011 21:41
Bu mesaja teşekkür edenler (2 kişi): Desdemona, Chopper

Chopper
Mangaka
MangakaYaş: 31
Kayıt: 08 Oca 2008
Mesajlar: 786
Favori Anime & Manga: One Piece, HXH, The Breaker, Hajime no Ippo, Shingeki no Kyojin, FMA: Brotherhood
Cinsiyet: Erkek
Nerden: Kadıköy
Teşekkür: 223

Durumu: Çevrimdışı

Chopper
Mangaka
Pink Floyd Konu: Yanıt: Pink Floyd
Alıntıyla Cevap Gönder
@Elsa evet aynen öyle. Pink Floyd'un yaptğı müziği kategorize etmek çok zor. Adamlar hayvan seslerinden, doğal seslerden çok iyi şarkılar çıkarmışlar. Hangi grup böyle şeyler yapıyordu ki o yıllarda yani..Ama illa kategorize etmek gerekirse progressive-psychedelic-jazz karışımı ve kendi özlerini yakalamış bir türde olduklarını söyleyebilirim.

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et Anime Listesi  
22 Tem 2011 23:05
Bu mesaja teşekkür edenler (1 kişi): Elsa

Shanks
Mangaka
MangakaYaş: 28
Kayıt: 17 Mar 2009
Mesajlar: 2,606
Cinsiyet: Erkek
Teşekkür: 2056

Durumu: Çevrimdışı

Shanks
Mangaka
Pink Floyd Konu: Yanıt: Pink Floyd
Alıntıyla Cevap Gönder
Güzel insan Roger Waters da Gezi Parkı'na yaptığı destekle duygulandırdı..

Kod:
To all my friends in Turkey
I am with you! We are with you! You are so right to resist the forces of autocracy and repression. It doesn't matter who they are.
If I read the Internet right, in your case, you are resisting autocratic religious zealots.
Turkey is your country and we support you and yearn for your freedom, but also, you and your struggle are so important to the rest of the world.
Every time a man or woman or child takes to the streets, and stands up for human rights, for self determination, for democracy, for Mistress Liberty, the rest of the world is in debt.
We are not physically with you in the water cannon's fire, in the tear gas clouds, but we are with you in spirit.
We applaud your stand for we know it is not easy.
Your great country stands at the gateway between east and west. Constantinople is legend in the history of civilization. Your resistance today may well be a turning point between all of us and a return to the dark ages.
THERE IS NOTHING MORE IMPORTANT THAN WHAT YOU ARE DOING TODAY:
With love, and tears, and huge respect,
Roger Waters.


En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
07 Hzr 2013 16:02
Bu mesaja teşekkür edenler (1 kişi): Kirigayas Waifu

Chopper
Mangaka
MangakaYaş: 31
Kayıt: 08 Oca 2008
Mesajlar: 786
Favori Anime & Manga: One Piece, HXH, The Breaker, Hajime no Ippo, Shingeki no Kyojin, FMA: Brotherhood
Cinsiyet: Erkek
Nerden: Kadıköy
Teşekkür: 223

Durumu: Çevrimdışı

Chopper
Mangaka
Pink Floyd Konu: Yanıt: Pink Floyd
Alıntıyla Cevap Gönder
Aldığım ilk plak olan "Animals"ı dinlerken resmen tüylerim diken diken oldu, bu grubu pikap ile dinlemek apayrı bir olaymış. Sanki yanımda konser veriyorlarmış gibi bir his uyandırdı. En yakın zamanda tüm albümlerinin plaklarını da edineceğim.

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et Anime Listesi  
21 Ağu 2013 6:21
Bu mesaja teşekkür edenler (2 kişi): Lost Control, FaintSmile

FaintSmile
Mangaka
MangakaYaş: 29
Kayıt: 13 Nis 2009
Mesajlar: 825
Favori Anime & Manga: Death Note, Naruto, Full Metal Alchemist(+Brotherhood), One Piece, Steins Gate
Cinsiyet: Erkek
Nerden: Samanyolu Galaksisi
Teşekkür: 622

Durumu: Çevrimdışı

FaintSmile
Mangaka
Pink Floyd Konu: Yanıt: Pink Floyd
Alıntıyla Cevap Gönder
Chopper yazmış:
Aldığım ilk plak olan "Animals"ı dinlerken resmen tüylerim diken diken oldu, bu grubu pikap ile dinlemek apayrı bir olaymış. Sanki yanımda konser veriyorlarmış gibi bir his uyandırdı. En yakın zamanda tüm albümlerinin plaklarını da edineceğim.


En sevdiğim albümleri. Gerçekten o kadar etkili oluyor mu pikap ile dinlemek Üzgün ya da Ağlıyor

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger Anime Listesi  
21 Ağu 2013 12:56
 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder Sayfaya git: 1, 2, Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [ 11 mesaj ]  

 
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız